Зупинка 3
Дорогою до фортеці...
Смотрицький каньйон |
Троїцька церква |
У XVI ст. на Центральній площі міста зведено будинок магістрату — ратушу. Це скромна, проста в архітектурному відношенні двоповерхова будівля. Над ратушею — велична башта з арочними отворами вгорі. У 1754 р. під час реставрації прибудовано парадні сходи з майданчиками на другому поверсі, звідки зачитувались урядові розпорядження.
На другому поверсі ратуші знаходилась адміністрація і відбувалися судові засідання, внизу діяла інквізиція. У листопаді 1818 та в лютому 1824 р. на площі під магістратом царські посіпаки катували народного героя Устима Кармалюка перед відправкою його до Сибіру на довічну каторгу. На башті ратуші у 1884 р. встановлено годинник з двома дзвонами, які відлив львівський майстер Федір Полянський.
Великі пожежі, що сталися в Кам'янці у 1817 і 1850 pp., пошкодили будинок магістрату, а наступні реставраційні роботи значно змінили його зовнішній вигляд.
26 березня 1944 року над ратушею замайорів червоний прапор — у ході Проскурівсько-Чернівецької операції місто було визволено від фашистських загарбників.
Протягом 1945—1965 pp. ратушу відбудовано й реставровано, встановлено годинник і дзвін. У 1967 р. приміщення ратуші передано Кам’янець-Подільському державному історичному музею-заповіднику. Тут влаштовуються пересувні художні виставки та виставки робіт самодіяльних майстрів образотворчого і декоративно-ужиткового мистецтва Хмельниччини.
Польська ратуша |
Пам'ятник туристу |
Тринітарський костел (нині Церква священномученика Йосафата) |
Руське населення, яке польські магнати витіснили на околиці міста за відмову прийняти католицизм, будувало для свого захисту оборонні споруди. Найбільш визначною з них у південно-західній частині міста є Руська брама, що являє собою наче окрему фортецю з 8 бастіонами і була головним в'їздом в місто з півдня. Дві її башти збудовано біля скелі, третя примикала до річки Смотрич у тому місці, де підіймався шлюз. На протилежному боці річки височіла четверта башта. Незважаючи на те, що брама перетинала русло річки, всі башти були з'єднані між собою укріпленнями. На випадок тривоги в'їзд у браму перепинявся з допомогою ґрат, що опускалися з другого поверху спеціальним механізмом.
Остання реставрація, в радянські часи, проведена в 1960 році.
Вже за незалежної України в 2008 році Руську браму реставровано в повному обсязі, частину приміщень планується передати під виставкові зали.
Вид на Руську браму |
Переповідають. що хан Осман, побачивши 1621 року фортифікаційне укріплення Кам’янця, запитав: "Хто ж це побудував таке могутнє місто?"
Сам бог - відповіли йому.
"Нехай же бог і здобуває його!" - прорік хан. Після цих слів він повернув своє військо від стін Кам’янця.
Немає коментарів:
Дописати коментар