середа, 13 липня 2022 р.

Розділ

Найгарніший палац на Галичині.  У 1631 році земельний суддя Станіслав Жевуський, який одружився із Анною, її дідо був першим власником Роздолу. Ось після одруження землі та м. Розділ перейшло як придане.

Святослав Жевуський побудував у Роздолі свою літню резиденцію, від неї залишився тільки флігель.

У 1740 році Міхал Жевуський побудував новий камяний палац, для своєї дружини Францишки і назвали його Франкополь. В його побудові взяв участь Бернард Меретин, відомий за будівництво собору св. Юри у Львові.

Також згадаю, що у Жевуський розводив тарантованих коней, це коні в білі в яблука, які використовувалися для парадної їзди. А браковані коні реалізовували досить непогано. Табуни переганяли до Черниці випасатися, оскільки трава там була особлива, після якої шкіра коней блищала. В Угорщині досі цю породу називають                 «роздільськими».

А ще цікавий факт про Розділ: тут брали мити                                                      за переплав на Дністер, зі зміною кордонів стали плавати в Одесу, перша таке плавання датується 1804 році в Одесу та назад.

Похований Жевуський зі своєю дружиною Францишкою у костелі Кармелітів. Після Жевуських палац перейшов у власність Кароля Лянцкорольського, який управляв двором і сеймом австроугорського імператора Франца Йосипа 1. Граф дуже цінував творчість Яцека Мальчевського, для нього у палаці спорудив майстерню.

Лянцкорольський був 5 по статках в Польщі.

 У Розділ навідувався на півроку, та завжди свій       день народження святкував саме тут. Мав трьох дітей, син – Анатолій від другого шлюбу, та дві доньки Кароліна та Аделаїда від третього. Після смерті Розділ та Ягільниця перейшли сину, а м. Комарно дочкам.  У 1847 році син Анатолій почав реконструкцію палацу.

Палац масивний, є заокургленні галереї, сам будиночок прикрашений грецькими медальонами олімпійських богів. Маєток перетворили на санатарій, після закриття стає  клубом з танцями до 2000 р.

Існує легенда про фігуру «Путто з дельфіном». ЇЇ знайшли на прийомі металобрухту, що здали за 24 грн. А сама робота була відлита вчителем Леонардо Давінчі.
















 

Немає коментарів:

Дописати коментар