|
Фасад палацу |
Палац Потоцьких знаходиться на вулиці Коперника, 15.
У 1822 р. родина Потоцьких придбала цей палац, продавши свій палац на площі Галицькій.
Палац був збудований у стилі бароко, епохи французького короля Луї XIV у 1880 році за проектом французького архітектора Луї Альфонса Рене Доверн'є. Проект модифіковано львівськими архітекторами Юліаном Цибульським та Людвіком Балдвілом-Рамулом і реалізовано під їх керівництвом.
Марія Климентина з Сангушків одружилася у 1851 року в містечку Славуті з Альфредом Потоцьким. Альфред II Юзеф Потоцький гербу Пилява — граф, політичний діяч, маршалек Галицького Сейму, намісник Королівства Галичини і Лодомерії, другий ординат в Ланьцуті. Родина Потоцьких мала 4-ро дітей: Романа, Юлію, Климентину (Тишкевич) і Юзефа-Миколая. Їм належив плац. Потоцький рано помер і не встиг побачити свою майбутню резиденцію. Будову палацу завершив його син Роман Потоцький та дружина Марія.
Будівля виконана в стилі французького класицизму, цегляна, обштукатурена, Н-подібна у плані, з розвинутим центральним ризалітом та боковими крилами.
На першому поверсі розміщені парадні зали для прийому гостей. З вулиці на подвір'я ведуть парадні монументальні ворота з двома флігелями, прикрашені картушем. Для прийомів у палаці Потоцьких були передбачені місця для під'їзду екіпажів, зали для зустрічей. З південно-західного боку біля палацу були збудовані з нетинькованої червоної цегли будівлі стайні з барельєфами коней та служб. Від сторони вул. Коперника палац відділяє огорожа з парадними воротами та флігелями для сторожі.
До 1879 року тут знаходився великий міський парк.
Наприкінці 1980-х років у палацовому парку влаштували шахту для прокладання тунелів підземного трамваю, і побудували непривабливу прибудову, у якій зараз знаходиться Музей мистецтва давньої української книги (вул. Коперника, 15а).
22 листопада 1919
р. на палац впав літак американського пілота Едварда Ґрейвса, що брав участь в показових польотах над центром Львова з нагоди 1-ї річниці зайняття міста поляками. Падіння літака та вибух паливних баків спричинили пожежу верхніх поверхів та даху будинку.
Біля палацу знаходиться Парк Мініатюр
|
Мої квитки)) |
Музей народної архітектури і побуту «Шевченківський гай» знаходиться за адреса — вул. Чернеча гора, 1.
|
Дорогою до Шевченківського музею
Експозиція музею налічує 124 пам'ятки архітектури, котрі об'єднані в 54 садиби. В Музеї функціоную 4 виставкових зали. Два з них мають постійну експозицію. У постійній експозиції та сховищах музею міститься близько 20 тисяч предметів щоденного побуту та ужиткового мистецтва.
Територія музею площею 60 га умовно розділена на шість етнографічних зон. Кожна зона — це міні-село, що складається з 15‒20 пам'яток народної архітектури. У житлових та господарчих приміщеннях розміщено предмети домашнього повсякденного вжитку, сільськогосподарський реманент, транспортні засоби та ремісничий інструмент. Шість таких міні-сіл мають назви: «Бойківщина», «Лемківщина», «Гуцульщина», «Буковина», «Поділля» і «Львівщина», причому останні три мало відвідуються туристами, адже є не вельми інформативними.
|